Wyłączenia z masy upadłości
Likwidacja masy upadłości (upłynnienie majątku dłużnika), prowadzi bezpośrednio do zaspokojenia wierzycieli z ceny uzyskanej ze zbycia
składników masy upadłości
Prawo upadłościowe przewiduje jednak wyjątki i możliwość wyłączenia pewnych składników z masy upadłości.
Na wniosek upadłego Sędzia-komisarz może w drodze postanowienia wyłączyć określone składniki majątku z masy upadłości, w tym część/ całość wynagrodzenia za pracę, ruchomości, nieruchomość lub jej ułamkową część.
W przypadku nieruchomości - jeśli nieruchomość lub jej część jest trudno zbywalna lub wręcz niezbywalna nie może zostać zbyta z zachowaniem przepisów ustawy (np. pomimo kilkukrotnych prób sprzedaży nie zgłasza się żaden nabywca) a jednocześnie dalsze trwanie postępowania będzie niekorzystne dla wierzycieli, w związku z koniecznością ponoszenia kosztów obsługi masy upadłości, należy taką nieruchomość wyłączyć z masy upadłości. Będzie to korzyścią zarówno dla upadłego – który zachowa dach nad głową – jak i dla wierzycieli, dla których zbyt długie oczekiwanie na zbycie nieruchomości, opóźnia ustalenie planu spłaty.
To, czy dana nieruchomość jest niezbywalna czy nie będzie każdorazowo decydował sędzia-komisarz, oceniając indywidualnie każdy przypadek. W jednej sprawie wystarczy, że syndyk zorganizuje trzy przetargi na sprzedaż nieruchomości, które nie zakończą się wyłonieniem nabywcy, a w innych niewystarczającym będzie podjęcie dziesięciu prób sprzedaży. zbycie udziału w nieruchomości zawsze będzie dla syndyka bardziej kłopotliwe niż zbycie całej nieruchomości. Charakter każdego postępowania jest inny i należy oceniać je indywidualnie.